Jak na stonky keramických květů?

Pořídili jste si do zahrady keramické květy a marně přemýšlíte, co použít jako stonky? Mám pro vás pár typů.

Klacky a tyče pro keramické květy jako stonky pro zahradní keramiku

Stonky pro květy z přírovních materiálů

Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, pak můžete zvolit například bambusové tyčky. Ty se prodávají v průměru cca 10 – 20 mm o délce 75 – 210 cm a stojí pár korun. Ale zas nemají hroty pro pohodlné zapíchnutí do země.

Další variantou jsou dřevěné tyčky (kulatinky). Seženete je ve velké škále průměrů a dají se mořit, lakovat, barvit a nebo do nich můžete i vyřezávat. Koupit se dají v obchodech pro kutili i velkých hobbymarketech (např. Obi, Hornbach).

A samozřejmě je tu i varianta nejpřírodnějsí. Tou jsou klacky z lesa. S těmi jde dělat všechno možné nebo je můžete prostě nechat jen tak.

Nazapomínejte ale, že u přírodních neošetřených materiálů je třeba kontrola, jestli není na čase tyčky vyměnit.

Podpůrné tyče pro keramiku do zahrady jako stonky na keramické květy

Materiály odolné povětrnostním podmínkám

Stonky, co odolají rozmarnému počasí, budou dobré z tyčí ocelových, potažených vrstvou PE. Vyrábí se zelené i hnědé, takže do zahrady zapadnou. Koupíte je v zahradnictvích i hobbymarketech. Na konci mají špičku či plastový hrot. Dékla: 90 – 210 cm, průměr: 8 – 11 mm, cena cca 25 – 50 Kč / kus.

A tady pozor, některé mají nejen nandaný hrot k zapíchnutí do země, ale mají plastový nástavec také nahoře, se kterým je potřeba počítat do průměru. Jde však v pohodě odstranit třeba kobercovým nožem.

Dál jsou tu opěrné sklolaminátové tyče. Seženete v zelené barvě se špičkou.
Délka: 120 cm, průměr: 7 mm, cena kolem 20 Kč / ks.

Další typy, čím vytvořit stonky pro keramiku

Pro velké květy tu mám další tipy. Tak trochu DIY a recy:

  • hliníkové tyče ke stanům, kterých je pořád na sběrných dvorech a smetištích dost.
  • drát na hromosvody (FeZn), který je nutné sice nařezat a případně zbrousit špici, ale má tu vyhodu, že jde naohýbat, takže bude vypadat jako přirozenější stonek. Lze ho i nabarvit. Průměr má 1 cm a pokud se pro něj rozhodnete, tak doporučuji projít inzeráty v okolí.

Můj osobní tip? Betonářská ocel!

Zní to asi prapodivně, ale za mě je to jedna z top možností. Jde o roxorové tyče.

U nich mám ráda, že reznou. Zašlé tyče se mi ke keramice líbí, působí industriálně.

Sehnat se dají o průměrech 6, 8 , 10, 12, 14 a 16 mm a jistě vám postačí rozhodit sítě ve vašem okolí nebo se kouknout po internetu. Inzeráty “za odvoz” potkávám celkem často.

Keramika do zahrady květy vlčí máky a makovice Tetovaná dáma

Stonky pro menší kvítky a makovice

S menšími kvítky je to jednodušší. Použít jdou například svářecí dráty, či další pevné silnější dráty. Pak také hubené kulaté tyčky nebo různé podpěry pro rostliny z obchodu se zahradnickými pomůckami.

Snadno se najdou vhodné klacky i na procházkách v lese.

A opět tu platí, že pokud použijete přírodní materiál, tak je vhodné nelepit na ně keramiku napevno (ale nasadit natěsno). Dřevo nevydrží věčně a zbytečně byste si zkopmikovali případnou výměnu.

Nezapomeňte stonky každou sezónu kontrolovat.

Může keramika zůstat venku i v zimě?

Zda zahradní keramiku na zimu uklízet či ne, je složitá otázka. Jde o to, jakou hlínu keramik použil a na kolik stupňů ji pálil.

Já na keramiku určenou ven používám hlínu se šamotem a pálím na minimálně 1100 °C (výjimečně na 1060 °C podle použité glazury). Jde tedy o keramiku, která může venku i přezimovat.

Zajímá vás Občasník a má keramika?

Přihlaste se k odběru novinek. Neutečou vám nové články, vyhlášené kurzy a ani novinky z nabídky. E-mail vám přistane ve schránce párkrát do roka.

.

Vaše osobní údaje budou zpracovány v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.