Pořídili jste si do zahrady keramické květy a marně přemýšlíte, co použít jako stonky? Mám pro vás pár typů.
Stonky pro květy z přírodních materiálů
Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, pak můžete zvolit například bambusové tyčky. Ty se prodávají v průměru cca 10 – 20 mm o délce 75 – 210 cm a stojí pár korun. Ale zas nemají hroty pro pohodlné zapíchnutí do země.
Další variantou jsou dřevěné tyčky (kulatinky). Seženete je ve velké škále průměrů a dají se mořit, lakovat, barvit a nebo do nich můžete i vyřezávat. Koupit se dají v obchodech pro kutili i velkých hobbymarketech (např. Obi, Hornbach).
A samozřejmě je tu i varianta nejpřírodnější. Tou jsou klacky z lesa. S těmi jde dělat všechno možné nebo je můžete prostě nechat jen tak. Mají výhodu že se přirozeně kroutí.
Nazapomínejte ale, že u přírodních materiálů je třeba kontrola, jestli není na čase tyčky vyměnit.
Materiály odolné povětrnostním podmínkám
Stonky, co odolají rozmarnému počasí, budou dobré z tyčí ocelových, potažených vrstvou PE. Vyrábí se zelené i hnědé, takže do zahrady zapadnou. Koupíte je v zahradnictvích i hobbymarketech. Na konci mají špičku či plastový hrot. Dékla: 90 – 210 cm, průměr: 8 – 11 mm, cena cca 25 – 50 Kč / kus.
A tady pozor, některé mají nejen nandaný hrot k zapíchnutí do země, ale mají plastový nástavec také nahoře, se kterým je potřeba počítat do průměru. Jde však v pohodě odstranit třeba kobercovým nožem.
Dál jsou tu opěrné sklolaminátové tyče. Seženete v zelené barvě se špičkou.
Délka: 120 cm, průměr: 7 mm, cena kolem 20 Kč / ks.
Další typy, čím vytvořit stonky pro keramiku
Pro velké květy tu mám další tipy. Tak trochu DIY a recy:
- hliníkové tyče ke stanům, kterých je pořád na sběrných dvorech a smetištích dost.
- drát na hromosvody (FeZn), který je nutné sice nařezat a případně zbrousit špici, ale má tu vyhodu, že jde naohýbat, takže bude vypadat jako přirozenější stonek. Lze ho i nabarvit. Průměr má 1 cm a pokud se pro něj rozhodnete, tak doporučuji projít inzeráty v okolí.
Můj osobní tip? Betonářská ocel! Zní to asi prapodivně, ale za mě je to jedna z top možností. Jde o roxorové tyče. U nich mám ráda, že reznou. Zašlé tyče se mi ke keramice líbí, působí industriálně.
Sehnat se dají o průměrech 6, 8 , 10, 12, 14 a 16 mm a jistě vám postačí rozhodit sítě ve vašem okolí nebo se kouknout po internetu. Inzeráty “za odvoz” potkávám celkem často.
Stonky pro menší kvítky a makovice
S menšími kvítky je to jednodušší. Použít jdou například svářecí dráty, či další pevné silnější dráty. Pak také hubené kulaté tyčky nebo různé podpěry pro rostliny z obchodu se zahradnickými pomůckami.
Snadno se najdou vhodné klacky i na procházkách v lese.
A opět tu platí, že pokud použijete přírodní materiál, tak je vhodné nelepit na ně keramiku napevno (ale nasadit natěsno). Dřevo nevydrží věčně a zbytečně byste si zkopmikovali případnou výměnu.
Nezapomeňte stonky každou sezónu kontrolovat.
Může keramika zůstat venku i v zimě?
Zda zahradní keramiku na zimu uklízet či ne, je složitá otázka. Jde o to, jakou hlínu keramik použil a na kolik stupňů ji pálil.
Já na keramiku určenou ven používám hlínu se šamotem a pálím na minimálně 1100 °C (výjimečně na 1060 °C podle použité glazury). Jde tedy o keramiku, která může venku i přezimovat. Strašákem tu není mráz, ale voda. Pokud keramika vodu nasaje, tak při zmrznutí může led keramiku roztrhnout.
Proto doporučuji zahradní keramiku na zimu uklízet.
Sama mám keramické květy a další dekorace na zahradě celoročně a ze několik let mi rupnul jen jeden kousek, ale je to zkrátka risk.
Nakupovat keramiku🤎 |